aktualności o festiwalu rejestracja regulamin galeria kontakt

IX EDYCJA

Pomorskiego Festiwalu Piosenki Marynistycznej "MARINA 2023"

Zapraszamy do udziału uczniów szkół podstawowych z terenu województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz zachodniopomorskiego.


25 listopada 2023 r. spotykamy się
w Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy

POZNAJ HISTORIĘ POMORSKIEGO FESTIWALU PIOSENKI MARYNISTYCZNEJ "MARINA"

O FESTIWALU

MARINA 2021
Siódma edycja Festiwalu

VII Pomorski Festiwal Piosenki Marynistycznej „Marina 2021” z uwagi na sytuację epidemiologiczną został zorganizowany w dwóch etapach. 8 listopada 2021 r. jury po wysłu-chaniu i obejrzeniu online zgłoszonych występów z udziałem 62 uczestników zakwalifikowało do Gali Finałowej po trzech wykonawców w każdej kategorii.

W kategorii soliści klas I-IV SP na Gali Finałowej zaprezentowały się: Karina Herman (SOK Słupsk, opiekun Aleksandra Cybula) z utworem „Na plaży”, Emilia Nadolna (DK Ustka), opiekun Mariola Wólczyńska) z utworem „Ach, jak przyjemnie” i Misheel Tomaszew-ska (KSP Ziarno Słupsk, opiekun Kamila Niemczycka) z utworem „Pieśń powrotu”.

W kategorii zespoły klas I-IV SP zakwalifikowano grupy: „Figielek” (DK Ustka, opie-kun Mariola Wólczyńska) z utworem „Flądra”, „Półnutki” (SP 11 Słupsk, opiekun Agata Tra-wińska), z utworem „Przechyły” i „Złote rybki” (SP 9 Rumia, opiekun Ewa Szmidt) z utworem „Morskie opowieści”.
W kategorii soliści klas V-VIII SP w finale wystąpiły: Zofia Basek (SP 79 Gdańsk, opiekun Małgorzata Szczepańska-Stankiewicz) z utworem „Łódź bliska daleka”, Julia Jan-czak (MDK Słupsk, opiekun Bogusława Plebanek) z utworem „Gdzie ta keja” i Zofia Jani-kowska (MDK Słupsk, op. B. Plebanek) z utworem „10 w skali Beauforta”.

W kategorii zespoły klas V-VIII SP do finału awansowali: „Ostinato” (SP 10 Słupsk, op. Grzegorz Uszkiewicz) z utworem „Marzenia”, „Sea Girls” (SP 9 Rumia, op. E. Szmidt) z utworem „Hej, żeglujże żeglarzu” oraz „Urwisy” (SP 3 Słupsk, op. Ewa Chowaniec) z utworem „Przechyły”.
Gala Finałowa odbyła się 19 listopada 2021 r. w Sali Teatralnej Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy.

W młodszej kategorii wiekowej wśród solistów wygrała Emilia Nadolna, II miejsce otrzymała Karina Hermann, a miejsce na podium zajęła jeszcze Misheel Tomaszewska, nato-miast wśród zespołów triumfował „Figielek” przed „Złotymi rybkami”.

Wśród starszych solistów pierwsza lokata przypadła Julii Janczak, II – Zofii Janikow-skiej, III – Zofii Basek. Najwyżej oceniono zespół „Urwisy”, drugą lokatę otrzymała grupa „Sea Girls”.

Wyróżnienia dla opiekunów przyznano: Marioli Wólczyńskiej (Dom Kultury w Ustce) i Ewie Szmidt (SP 9 Rumia).
Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody, wśród których znalazły się między innymi: rejs Gryfitą, profesjonalne nagrania w studiu Centrum Kultury „Schron”, karty podarunkowe, smar-twatch, słuchawki, śpiwory, puzzle, gry planszowe.

Wśród fundatorów nagród byli m.in.: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Generalny Dowódca Rodzajów Sił Zbrojnych, Wójt Gminy Kobylnica, Starosta Słupski, Burmistrz Kępic, Prezydent Słupska, Burmistrz Lęborka, Burmistrz Ustki, Stowarzyszenie Latarnik, Pomorskie Towarzystwo Muzyczne Makrofon, Morska Jednostka Rakietowa w Siemirowicach, Polskie Ratownictwo Okrętowe Sp. z o.o., Ko-mendant CSMW w Ustce, Spółdzielnia Socjalna Razem i Urząd Morski w Gdyni.

Nagrody dla finalistów, którzy z uwagi na wprowadzoną kwarantannę nie mogli zapre-zentować się na Gali Finałowej, przekazane zostaną po zakończeniu kwarantanny w macierzy-stych szkołach.

 

 

MARINA 2016
Trzecia edycja Festiwalu

4 listopada 2016 roku w Kobylnicy odbył się III Pomorski Festiwal Piosenki Marynistycznej "Marina 2016".
"Marina" to jedna z największych i najważniejszych imprez w kraju związana z tradycjami morskimi. Organizatorzy postanowili właśnie w ten sposób propagować wśród młodych ludzi tradycje związaną z marynistyką. Uczestnikami byli uczniowie z podstawówek, gimnazjów i innych placówek z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego (z Dąbek, Główczyc, Helu, Kobylnicy, Kołobrzegu, Kwakowa, Skrzeszewa, Słupska, Szczecina, Ustki, Wojanowa, Wytowna i Zaleskich). Wśród organizatorów wydarzenia znaleźli się: Oddział Ligi Morskiej i Rzecznej z siedzibą w Kobylnicy, Zespół Szkół Samorządowych w Kobylnicy, Urząd Morski w Słupsku, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej RP w Ustce oraz Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku.

Festiwal składał się z dwóch etapów. W pierwszym  – kwalifikacyjnym – wyłonieni zostali najlepsi artyści, którzy będą mieli okazję do zaprezentowania swoich umiejętności w czasie finałowej gali. W ścisłym finale uczestnicy byli oceniani w dwóch kategoriach. Zarówno artyści, jak i zespoły wokalne zostali podzieleni na trzy grupy wiekowe: uczniowie klas I-III szkół podstawowych, uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych, uczniowie gimnazjów.

Czteroosobowe jury pod przewodnictwem Elżbiety Stec oceniało uczestników w kategoriach soliści i zespoły. Podczas obrad postanowiło przyznać następujące nagrody:
KATEGORIA ZESPOŁY SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY 1 - 3
I miejsce : Zespół „DO - RE – MI” – SP nr 3 w Słupsku opiekun: Alicja Skrzypińska, Monika Muszyńska)
II miejsce : Zespół „I kto to śpiewa” – SP w Wojanowie (opiekun: Emilia Nowakowska)
III miejsce: Zespół „Mini Wiolinki” – SP w Zaleskich (opiekun: Mariola Wólczyńska)

Wyróżnienia: Zespół „Słoneczka” – SP nr 8 w Słupsku (opiekun: Iwona Sazon)

KATEGORIA ZESPOŁY 10 – 15 LAT 4 – 6 SP i GIMNAZJUM:

I miejsce : Zespół „Urwisy” – SP nr 3 w Słupsku (opiekun: Ewa Chowaniec)
I miejsce : Zespół „Małe Muszelki” – Centrum Pomocy Dzieciom w Ustce (opiekun: Urszula Tamulis)
II miejsce : nie przyznano
III miejsce : zespół „Wiolinki” – SP w Zaleskich (opiekun: Mariola Wólczyńska)

Wyróżnienia: Duet Zuzanna Szelestowska i Kuba Dymowski – SP z Oddziałami Integracyjnymi w Słupsku (opiekun: Edyta Stańczyk

KATEGORIA SOLIŚCI SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY 1 - 6
Grand Prix: Julia Wałcerz – Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach (opiekun: Rafał Przybyło)

II miejsce : Zofia Stola – SP w Wytownie (opiekun: Zorza Sędzicka)

II miejsce : Karolina Leszczyńska – SP w Kobylnicy (opiekun: Joanna Janulewicz- Nyc)

III miejsce : Roksana Garbolińska – SP w Zaleskich (opiekun: Mariola Wólczyńska)

Wyróżnienia: Julia Meldner - Centrum Pomocy Dzieciom w Ustce (opiekun: Urszula Tamulis)

KATEGORIA SOLIŚCI GIMNAZJUM

 I miejsce : Julia Kuśmierek – Gim w Kobylnicy (opiekun: Joanna Janulewicz- Nyc)

II miejsce : Karolina Guzowska – Gim im. M.Zaruskiego w Ustce (opiekun: Urszula Tamulis)

III miejsce : nie przyznano

Wyróżnienia: Alicja Kondzioła – Gim nr 23 w Szczecinie (opiekun: Anna Kondzioła)

Ponadto wręczono nagrody specjalne:

1. Dwie nagrody Prezydenta Miasta Słupsk Roberta Biedronia – dla opiekuna: Ewa Chowaniec SP nr 3 w Słupsku i Emilia Nowakowska – SP w Wojanowie.

2. Trzy nagrody Leszka Kulińskiego – Wójta gminy Kobylnica: - Zofia Stola – SP w Wytownie - Karolina Leszczyńska – SP w Kobylnicy - Julia Kuśmierek – Gim w Kobylnicy

 3. Dwie nagrody Marka Gróbarczyka – Ministra Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej: - Zespół „DO - RE – MI” – SP nr 3 w Słupsku - Zespół „Małe Muszelki” – Centrum Pomocy Dzieciom w Ustce

4. Nagroda Mariusza Smolińskiego – Dyrektora Centrum Edukacji Regionalnej: - Zespół „Wiolinki” – SP w Zaleskich

5. Dwie nagrody Dyrektora Zespołu szkół Samorządowych w Kobylnicy: - Zespół „Urwisy” – SP nr 3 w Słupsku - Duet Z.Szelestowska i K.Dymowski – SP nr 4 w Słupsku.

6. Nagroda dr inż. Jerzego Litwina – Dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku: - Zespół „Wiolinki” – SP w Zaleskich.

7. Nagroda kpt. ż.w. Włodzimierza Kotuniaka - Dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku: - Maja Kondzioła – SP nr 65 w Szczecinie.

 

MARINA 2015
Druga edycja Festiwalu


20 marca 2015 roku w Kobylnicy odbył się II  Festiwal Piosenki Marynistycznej „Marina 2015” zorganizowany z inicjatywy Zarządu Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej w Słupsku.

Patronat nad Festiwalem sprawowali: Leszek Kuliński, Wójt Gminy Kobylnica i Andrzej Królikowski, Prezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej. Współorganizatorami „Mariny” byli: Urząd Morski w Słupsku, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce oraz Zespół Szkół Samorządowych w Kobylnicy.

Zmagania festiwalowe toczyły się w dwóch kategoriach – gimnazja (soliści i zespoły) i szkoły ponadgimnazjalne (soliści). Główne założenia festiwalowe to: propagowanie tradycji morskiej w piosence, rozwijanie zainteresowań muzycznych młodzieży, stworzenie możliwości współzawodnictwa artystycznego wśród uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, wymiana doświadczeń pedagogicznych i prezentacja utworów najbardziej wartościowych pod względem artystycznym oraz rozwijanie talentów i doskonalenie warsztatu muzycznego młodych wykonawców.

Zaproszenie do udziału w pracach jury festiwalowego przyjęły: Anna Chodyna, piosenkarka, instruktorka i animatorka kultury z Klubu Centrum Szkolenia MW w Ustce, Beata Kamińska, pianistka, wokalistka i instruktorka śpiewu jazzowego oraz Teresa Kozak, długoletnia i zasłużona nauczycielka muzyki na terenie gminy Kobylnica. Komisja oceniała dobór repertuaru, interpretację, technikę wykonania, emisję głosu oraz ogólne wrażenia artystyczne.

Galę finałową rozpoczęło odśpiewanie Hymnu do Bałtyku przez Chór ZSS w Kobylnicy. Jury, obradujące pod kierunkiem A. Chodyny,  w kategorii zespoły nie przyznało pierwszego miejsca. II miejsce zajął zespół Seccus z Gimnazjum nr 2 w Słupsku (opiekun Violetta Wójcik), III miejsce zdobył duet z Gimnazjum nr 5 w Słupsku w składzie: Jan Lubarski i Dominik Gołębiowski (opiekun Robert Piotrowski).

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce przyznano Annie Jakubowskiej (I Liceum Ogólnokształcące w Słupsku, opiekun Mariusz Mojsiuk). III miejsce przypadło Danieli Szymańskiej (Zespół Szkół Ekonomicznych  i Technicznych w Słupsku, opiekun Maria Rój- Krupińska).

W kategorii gimnazja – soliści decyzją jury: I miejsce zdobyła Paulina Kasperek (Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi Nr 3 w Słupsku, opiekun Emilia Semeniuk), II miejsce ex aequo dostali: Ringo Todorowić (Zespół Szkół w Jezierzycach, opiekun Beata Frąckowska) oraz Nikola Stępień (Gimnazjum w Kobylnicy, opiekun Joanna Janulewicz-Nyc). III miejsce zdobyły ex aequo: Venesa Dyś (Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 3 w Słupsku, opiekun Emilia Semeniuk) oraz Marta Ślizak (Gimnazjum w Kobylnicy, opiekun Rafał Przybyło)

Przyznano również nagrody specjalne. Spośród nagród ufundowanych przez Roberta Biedronia, Prezydenta Miasta Słupska, jedna trafiła do rąk bardzo charyzmatycznego nauczyciela  i zamiłowanego  muzyka z I LO w Słupku – Mariusza Mojsiuka, druga do Ringo Todorowića, gimnazjalisty z Jezierzyc. Nagrody Tomasza Bobina, Dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku otrzymali: Anna Jakubowska (I LO w Słupsku) i Marta Ślizak (Gimnazjum w Kobylnicy). Nagrody kmdra Roberta Kozackiego, Komendanta Centrum Szkolenia MW w Ustce zostały przyznana Paulinie Kasperek i Vanesie Dyś z Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi Nr 3 w Słupsku. Nagrody Andrzeja Królikowskiego, Prezesa Zarządu Głównego LMiR trafiły w ręce: Anny Jakubowskiej (I LO) oraz Nikoli Stępień z Gimnazjum w Kobylnicy.

Festiwalowitowarzyszył  konkurs na LOGO Festiwalu Piosenki Marynistycznej „Marina”. Pierwsze miejsce zdobyła Marta Rzepecka, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Słupsku  (opiekun Barbara Gadomska). Wyróżnienie przyznano Adzie Treder, uczennicy Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 w Słupsku (opiekun Hanna Brych).

 

MARINA 2014
Pierwsza edycja Festiwalu


Regionalny Festiwal Piosenki Marynistycznej „Marina 2014”, jako impreza propagująca tradycje marynistyczne wśród młodzieży gimnazjalnej zorganizowana została z inicjatywy Zarządu Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej w Słupsku.

Patronat nad Festiwalem sprawowali: Leszek Kuliński, Wójt Gminy Kobylnica i Andrzej Królikowski, Prezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej w RP. Współorganizatorami „Mariny” i fundatorami nagród byli: Zespół Szkół Samorządowych w Kobylnicy, Urząd Morski w Słupsku i Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej RP w Ustce. Wystawę fotograficzną, towarzyszącą gali festiwalowej, przygotowało Stowarzyszenie Marynistów Polskich z prezesem Oddziału w Ustce, Zbigniewem Suligą.

Główne założenia festiwalowe to: propagowanie tradycji morskiej w piosence, rozwijanie zainteresowań muzycznych młodzieży, stworzenie możliwości współzawodnictwa artystycznego wśród uczniów gimnazjów, wymiana doświadczeń pedagogicznych i poszerzenie literatury wokalnej dla młodzieży, prezentacja utworów najbardziej wartościowych pod względem artystycznym, rozwijanie talentów i doskonalenie warsztatu muzycznego młodych wykonawców.

Po wstępnej weryfikacji do finału Festiwalu jury zakwalifikowało 8 solistów i 3 zespoły. Ogółem na scenie festiwalowej zaprezentowało się 22 wykonawców. Wykonawcy reprezentowali gimnazja z Siemianic, Słupska, Ustki i Kobylnicy.

W przygotowania festiwalowe zaangażowali się kobylniccy nauczyciele: Anna Bielecka, Joanna Janulewicz-Nyc, Agata Kaczmarczyk-Suliga, Monika Kwiatkowska, Kazimierz Lisiecki, Żaneta Miąskowska-Dusza, Teresa Mikołajczak oraz Mirosława Przybył z GZEAGS.

Jury, obradujące pod kierunkiem Anny Chodyny-Erbel, zdecydowało, że w kategorii solistów wygrała Anna Jakubowska (ZSS w Kobylnicy, opiekun J. Janulewicz-Nyc). Drugie miejsce przyznano Aleksandrze Daukszewicz (Gimnazjum nr 4 w Słupsku, opiekun Małgorzata Obolewska), trzecia lokata przypadła dwóm wykonawczyniom: Wiktorii Brych (G4 Słupsk, op. Krzysztof Plebanek) i Katarzynie Dacków (G2 Słupsk). Wyróżnienie przyznano Mai Mędrek (G5 Słupsk, op. Robert Piotrowski).

W kategorii I lokatę przyznano Zespołowi „Seccus” (G2 Słupsk, opiekun Violetta Wójcik), II – Zespołowi „Muszelki” (Gimnazjum w Ustce, op. Urszula Tamulis). Wyróżnienie otrzymał Zespół „STO – noga” (Społeczne Gimnazjum nr 1 STO Słupsk, op. Zdzisław Pawiłojć).

Nagrody wręczali m.in. L. Kuliński, Tomasz Bobin, Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku, Jan Wild, Prezes Słupskiego Oddziału LMiR, Dyrektor ZSS w Kobylnicy, prof. Antoni Drapella z Akademii Marynarki Wojennej, Andrzej Wojtaszek, członek Zarządu Powiatu Słupskiego, kmdr Maciej Jonik z Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej RP w Ustce. Decyzją Dyrektora Urzędu Morskiego, zwycięscy festiwalu w obu kategoriach odbędą rejs po Bałtyku statkiem „Marzenka”. Pierwsza edycja Festiwalu miała charakter regionalny. Zainteresowanie wykonawców dowodzi, że kolejna edycja może mieć szerszy - wojewódzki charakter.



 

 

ORGANIZACJA FESTIWALU

ORGANIZATORZY I PARTNERZY